Винарска Изба “Витус Маринови” е разположена в тихото и живописно село Долнослав, в непосредствена близост до гр. Асеновград. Фамилията притежава над 600 дка собствени лозя с висококачествени винени сортове. В землището на близкото село Дълбок Извор се отглеждат предимно червени сортове - Мавруд, Рубин, Мерло, Каберне Совиньон. В землището на село Тюркмен (Брезово) се намират лозя с преобладаващи бели сортове, сред които Шардоне и Брезовски мискет - стар български сорт, който възкресихме. Избата е съвременно оборудвана, с капацитет 70 - 100 хил. литра и възможност за увеличаване на капацитета.
Местността, в която се намира бутиковата фамилна изба, има хилядолетна история и запазени традиции в правенето на виното. Тук се издига и загадъчното тракийско светилище - Белинташ, което от години привлича интереса на учените, а местните жители разказват за него легенди, предавани през поколенията. Отправете се с нас на едно вълнуващо и интересно пътешествие по пътя на виното, в което ще Ви разкажем за мистични ритуали, тракийски богове и светилища, велики владетели и неразгадани мистерии.
Магията на древните светилища
В местността Лопките, около с. Долнослав, е открито праисторическо светилище, датиращо още от Каменно-медната епоха. Повечето древни жители от онази епоха, са се препитавали с животновъдство и занаятчийство, а когато се налагало водели битки. Доказателство за това са различни предмети от бита, открити на различни места в Европа. Интересен факт е, че при разкопките на обекта край с. Долнослав не са намерени подобни артефакти, което според археолозите е свидетелство, че хората, обитаващи това място, са били свещенослужители. Смята се, че това са били бесите - жречески род от тракийското племе сатри. Според хипотезите на археолога и специалист по праистория - проф. Ана Радунчева - този култов комплекс е неделима част от голямото скално светилище - Белинташ и те са функционирали заедно. Находките, намерени в комплекса, са показвани в световно известни музеи, сред които Лувърът и Ермитажът.
